5 نکته کلیدی در تشخیص ورق فومیزه با کیفیت

5 نکته کلیدی در تشخیص ورق فومیزه با کیفیت

روش‌های مختلفی برای تشخیص ورق فومیزه با کیفیت از نوع بی‌کیفیت آن وجود دارد. ورق فومیزه پی‌وی‌سی صفحاتی مقاوم، سبک و دوستدار طبیعت و سازگار با محیط زیست هستند که از PVC و مواد افزودنی ترموپلاستیک ساخته می‌شود. در تولید این ماده خاص عامل فوم‌زا و همچنین عامل کنترل‌کننده گران‌روی مذاب برای کنترل ساختار فوم‌ها به عنوان افزودنی‌ به پی‌وی‌سی اضافه می‌شود. عامل‌های فوم‌زا در اثر حرارت، گاز دی اکسیدکربن یا نیتروژن آزاد می‌کنند.

گاز آزاد شده در بطن PVC ایجاد حفره‌های ریزی می‌کند که با کنترل شرایط و با بکارگیری مواد کمک فرآیند، می‌توان، اندازه حفرات را کنترل نمود. خواص محصول به شدت وابسته به تعداد، اندازه، توزیع اندازه و یکنواختی این حباب‌هاست که با بکارگیری افزودنی‌های خاص در کنار کنترل دقیق فرآیند تولید می‌توان به این مهم دست یافت.


در این مقاله می‌خوانید:

کیفیت ورق فومیزه پی وی سی

تاب نداشتن ورق

حباب‌دار یا موک‌دار نبودن ورق

داشتن سطح صاف و صیقلی

سختی سطح بالا

پیـچ خوری مناسب


این ورق‌ها با توجه به نوع مواد تشکیل‌دهنده خود دارای ویژگی‌های ذاتی جالب و قابل توجهی هستند و به دلیل ویژگی‌های خاص، استفاده از آن‌ها به صورت گسترده‌ای رو به افزایش است. این خواص شامل ساختار یکنواخت، سختی سطح مناسب، مقاومت در برابر آب،حشرات و مواد شیمیایی، داشتن خاصیت آنتی باکتریالی، ضد اشعه و خود خاموش‌شوندگی، رنگ‌پذیری و ابزار‌پذیری خوب و همچنین قابلیت بازیافت است.

کیفیت ورق فومیزه پی وی سی

ورق‌های فومیزه پی‌وی‌سی مطابق با دستورالعمل‌های کنترل کیفی در چهار درجه کیفی مختلف شامل ممتاز، درجه A، درجه C و درجه 2 تقسیم می‌شود که می‌توانید تفاوت‌های آنها را در اینجا ببینید. روش‌های مختلفی برای تشخیص ورق فومیزه با کیفیت وجود دارد که در اینجا به بررسی پنج مورد از مهمترین آن‌ها می‌پردازیم.در ادامه بخوانید: فرآیند کنترل کیفیت ورق‌های فومیزه در یونیفوم

تاب نداشتن ورق

یکی از اصلی‌ترین نکاتی که باید در حین خرید ورق فومیزه پی‌وی‌سی به آن توجه کنید، عدم وجود خمیدگی و تاب در ورق فومیزه است. پلیمرها دارای ویژگی‌هایی هستند که آن‌ها را از مواد دیگر متمایز می‌کند. یکی از این ویژگی‌ها پدیده خزش (Creep) است. این پدیده توضیح می‌دهد که اگر یک قطعه پلیمری در مدت زمان طولانی در معرض نیروی ثابتی قرار بگیرد، به دلیل ساختار مولکولی این مواد، تغییر شکلی در قطعه ایجاد می‌شود که تا حد بسیار زیادی قابل جلوگیری است. راه‌های جلوگیری از تاب‌دار شدن ورق فومیزه را می‌توانید در اینجا بخوانید. از طرفی ممکن است این تابیدگی یا خمش در زمان ساخت و یا شکل‌دهی و خنک شدن به وجود بیاید.

در هر صورت وجود تابیدگی و خمیدگی هرچند جزیی، در کیفیت محصول نهایی ساخته شده تاثیرگذار است. این موضوع وقتی از ورق فومیزه برای ساخت درب کابین روشویی و کمد یا کابینت استفاده شود؛ به دلیل تراز نشدن و مشکل در چفت و بست و عدم رگلاژ صحیح درب‌ها بیشتر مشهود است.

بهترین و ساده‌ترین روش برای تشخیص وجود یا عدم وجود تاب در ورق فومیزه استفاده از کولیس و یا به صورت چشمی است. برای این کار ورق فومیزه را در دست نگاه داشته و با نگاه به مقطع آن وجود یا عدم وجود تابیدگی را تشخیص دهید.

در حالت دقیق‌تر برای سنجش صافی سطح قطعه یا تراز بودن سطح قطعه و سنجش میزان تابیدگی یا پیچیدگی قطعه می‌توانید از ساعت شیطانکی استفاده کنید.

حباب‌دار یا موک‌دار نبودن ورق

حباب یا موک سوراخ‌هایی هستند که در ورق‌های فومیزه بی‌کیفیت وجود دارند و باعث سبک‌شدن بیش از اندازه ورق فومیزه و همچنین عدم توانایی نگهداری پیچ در ورق می‌شوند. هرچه میزان حباب‌های ورق بیشتر باشد کیفیت ورق فومیزه پایین‌تر است و برش ورق سخت‌تر می‌شود. همچنین میزان ضایعات در تولید محصول نهایی نیز افزایش می‌یابد.

خلل و فرج و حباب‌ها معمولا در طی خنک کردن، هنگامی که قطعه داخل یا خارج از قالب است اتفاق می‌افتد. حباب‌ها اغلب در انتهای اتصالات یا بیشتر در ورق‌های با ضخامت بالا اتفاق می‌افتند. هنگامی که سطح خنک می‌شود، قسمت مرکزی هنوز داغ است. قسمت مرکزی با خنک شدن منقبض می‌شود و بعد از چند ثانیه حباب‌ها در مرکز ظاهر می‌شوند.

میزان حباب و موک‌های ورق فومیزه به صورت چشمی قابل تشخیص هستند. برای این کار به صورت چشمی سطح مقطع ورق‌ها را نگاه کرده و به توزیع حباب‌ها و اندازه آنها توجه کنید. در ورق‌های فومیزه با کیفیت حباب‌ها باید با توزیع یکنواخت و اندازه‌های کوچک و متنوازن وجود داشته باشد.

داشتن سطح صاف و صیقلی

صاف و یک‌دست بودن سطح ورق‌های فومیزه پی‌وی‌سی از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است. صاف و صیقلی بودن سطح ورق فومیزه و نداشتن زبری و فرورفتگی و بیرون زدگی به آسانی و به صورت چشمی و یا با کشیدن دست بر روی سطح ورق قابل تشخیص است. صاف بودن ورق علاوه بر زیبایی ظاهر، موجب می‌شود تا زمان پرداخت، سمباده زدن و بتونه‌کاری ورق و در کل زمان ساخت محصول نهایی کاهش پیدا می‌کند. میزان استفاده از رنگ هم با توجه به نیاز به تکرار رنگ در لایه‌های مختلف و میزان جذب رنگ متفاوت است. در نهایت می‌توان گفت هرچه سطح صاف و صیقلی‌تر باشد، کیفیت ورق فومیزه PVC بالاتر است.

سختی سطح بالا

یکی دیگر از موارد مهم و تاثیرگذار در کیفیت ورق فومیزه، سختی سطح این ورق‌ها هست. معمولا در آزمایشگاه‌ها و واحدهای کنترل کیفیت کارخانه‌ها سختی سطح ورق فومیزه با استفاده از دستگاه سختی‌سنج اندازه گیری می‌شود. اما به صورت عادی و در هنگام خرید و بدون استفاده از ابزاری خاص به کمک دست و ناخن و با عنوان تست ناخن‌خوری قابل سنجش است. برای انجام این تست ناخن خود را بر روی سطح یا لایه بیرونی ورق فشار دهید. اگر پس از اعمال فشار و خراش بر روی ورق فرورفتگی ایجاد شد؛ نشان دهنده این موضوع است که ورق موجود از کیفیت مناسبی برخوردار نیست. می‌توان گفت هر چقدر میزان سختی سطح ورق بیشتر باشد کیفیت ورق نیز بالاتر است. سختی سطح ورق فومیزه از آن جهت مهم است که ورق‌های با سختی سطح بالا رنگ‌پذیری بهتری دارند و رنگ کمتری را در فرآیند رنگ کاری جذب می‌کنند و در نتیجه از نظر اقتصادی به صرفه‌تر هستند. همچنین وجود دانسیته بالاتر که عامل سختی سطح بیشتر است هم موجب می‌شود که برش ورق‌ها به درستی انجام شود و شکستگی و لب‌پر شدگی به شدت کاهش یابد. همچنین پیچ‌خوری و ماندگاری پیچ در ورق فومیزه سخت‌تر به طرز چشمگیری بهبود می‌یابد.

پیـچ خوری مناسب

چگالی و تراکم بالای ورق فومیزه پی‌وی‌سی سبب می‌شود این ورق‌ها مقاومت بالایی در برابر پیچ‌خوری داشته باشد. در واقع پیچ‌خوری ورق فومیزه، نشان‌دهنده میزان مقاومت ورق‌ها در نگه‌داشتن پیچ در طول مدت زمان است. این ویژگی بر اساس میزان وزن قابل تحمل آن محاسبه می‌شود. هر چه میزان پیچ‌خوری یک ورق بیشتر باشد کیفیت این محصول نیز بالاتر است.

برای تست پیچ‌خوری ورق فومیزه می‌توانید با استفاده از پیچ مخصوص چند قسمت مختلف ورق را پیچ کنید و تلاش کنید تا پیچ را به صورت عمودی از آن خارج کنید. در محصول با کیفیت خارج کردن پیچ با سختی بسیاری مواجه است. پس اگر پیچ به راحتی از ورق خارج شد یا حفره‌ای بیش از فضای مورد نیاز پیچ را به وجود آورد نشان‌دهنده کیفیت پایین ورق فومیزه است.

هنگام استفاده از دریل یا مته نیز می‌توانید با توجه به سختی و یک‌دستی فرو رفتن سر مته در ورق فومیزه از کیفیت آن اطمینان حاصل کنید.

ویژگی‌های دیگری همچون رنگ ورق فومیزه، برند آن و ... نیز مسائلی است که باید به آن توجه کنید. در نهایت با توجه به نکات گفته شده در بالا و تهیه ورق فومیزه خود از برند معتبری همچون یونیفوم می‌توانید ورق فومیزه باکیفت‌تری را انتخاب کنید که این مساله در سهولت فرایند تولید و کیفیت نهایی محصول تولیدی شما بسیار تاثرگذار خواهد بود.


برای اطلاع از قیمت، مشاوره و خرید ورق فومیزه پی وی سی با واحد فروش یونیفوم با شماره 02142407000 (10 خط) تماس بگیرید.

مطالب مرتبط

آیا وزن ورق پی وی سی فومیزه در کیفیت ورق تاثیر دارد؟


برچسب‌ها

ارسال کننده محتوا