روش ایجاد خم در ورق فومیزه پی وی سی

روش ایجاد خم در ورق فومیزه پی وی سی

سرویس بهداشتی و حمام یکی از قسمت‌های مهم و پرکاربرد هر ساختمان تجاری، اداری یا مسکونی است که در عین کوچکی و سادگی نقش مهمی در زیبایی دکوراسیون ساختمان دارد. امروزه با افزایش توجه به طراحی و دکوراسیون سرویس بهداشتی و حمام، این جز کوچک اما مهم را می‌توان با یونیت‌های مختلف به شکل زیبایی دکور کرد تا در عین زیبایی کاربردی هم باشد. همانطور که می‌دانید از ورق‌های ضد آب یا ورق پی وی سی فومیزه که از پلیمرهای ترموپلاستیک از جمله PVC تولید می‌شود؛ برای تولید یونیت‌های مختلف سرویس‌های بهداشتی مانند کابینت روشویی، شلف و استند و باکس‌های حمام استفاده می‌شود.

تولیدکنندگان کابینت روشویی برای ایجاد تمایز و زیبایی محصولات خود و تولید محصولات زیباتر و مشتری پسندتر از روش‌های مختلفی استفاده می‌کنند. به این منظور استفاده از تزینات پی وی سی، پایه‌های طرح‌دار، استفاده از ورق‌های امباس با طرح‌های مختلف و ‌ابزار و یراق‌آلات متنوع یا روش‌های ابدائی و خلاقیت فردی بسیار گسترده است. از طرفی برای پیاده‌سازی برخی از طرح‌ها نیاز به صفحات خم است. استفاده از صفحات خم جدای از زیبایی و تمایز محصولات، موجب متمایز شدن محصولات تولیدی و افزایش فروش نیز می‌شود.

روش ایجاد خم در ورق فومیزه پی وی سیورق فومیزه پی وی سی خم

از آنجایی که ورق فومیزه پی وی سی که اصلی‌ترین متریال ساخت کابینت روشویی است از جنس پلی وینیل کلراید سخت است که نوعی پلیمر محسوب می‌شود؛ قابلیت انعطاف و شکل‌پذیری و همچنین ایجاد خم و پیچش توسط گرما دادن را دارد. اما کیفیت ورق فومیزه تاثیر بسزایی در نتیجه نهایی کار دارد. استفاده از ورق PVC با کیفیت منجر به رنگی یک‌دست و صیقلی، اتصالاتی مرغوب و مستحکم و خم‌هایی عالی و صاف می‌شود. هر چه کیفیت ورق مورد استفاده بالاتر باشد خراش کمتری در پشت ورق به وجود می‌آید و بدون نیاز به اعمال حرارت بالا سطح خم کار صیقلی‌تر و صاف‌تر خواهد بود.

ورق پی وی سی خود دارای کمی انعطاف است اما هرچه ضخامت ورق بیشتر می‌شود انعطاف‌پذیری آن نیز کاهش می‌یابد. در این صورت برای ایجاد انعطاف از روش گرم کردن ورق فومیزه استفاده می‌شود که به اصطلاح به آن "خم گرم" می‌گویند.

همانطور که گفتیم برای ایجاد خم در صفحات فومیزه نیاز به استفاده از حرارت به وسیله کوره یا قالب است. برای این کار به روش‌های مختلف از جمله استفاده از سشوار صنعتی، استفاده از کوره‌های صنعتی و یا موقت، استفاده از پتوی حرارتی و یا استفاده از شعله یا فر ورق را گرم می‌کنند. بعد از گرم کردن ورق‌های فومیزه پی وی سی که موجب منعطف شدن آنها می‌شود. نیاز به یک قالب داریم. این قالب‌ها که بهتر است به صورت نر و ماده طراحی شوند؛ می‌توانند از جنس‌های مختلفی مانند چوب، فلز و یا پی وی سی باشد. استفاده از چوب برای ساخت قالب معمول‌تر است.

روش ایجاد خم در ورق فومیزه پی وی سیخم ورق فومیزه به وسیله سشوار صنعتی

از آنجایی که ورق فومیزه پی وی سی در اثر حرارت دیدن منبسط می‌شود؛ در طراحی و ساخت قالب باید به این نکته مهم توجه کنید. این انبساط با توجه به ضخامت ورق در حدود دو میلیمتر است. به طور مثال ورق فومیزه PVC با ضخامت 16 میلیمتر پس از حرارت دیدن در کوره تبدیل به ورق 18 میلیمتری و فومیزه 12 میلیمتری تبدیل به ورق 14 میلی متری خواهد شد..

به دلیل این انبساط که به صورت طولی و عرضی نیز اتفاق می‌افتد؛ به یک شابلون برای دور بری ورق نیز نیاز خواهیم داشت. از آنجا که به دلیل انبساط طولی و عرضی، ورق بعد از خارج شدن از کوره و قالب هیچ ضلع دقیق و مشخصی ندارد. برش و دورگیری زواید صفحه یکی از مراحل بسیار مهم برای داشتن یک صفحه خم تمیز و خوب است. برای این کار در قدم اول باید بتوانید یک ضلع صاف در آن پیدا کرده یا به وجود بیاورید.

بنا بر شکل و نوع خم روش‌های مختلفی برای دورگیری یا به اصطلاح trim ورق پی وی سی وجود دارد که به شکل تجربی بعد از پیدا کردن بهترین انتخاب برای برش اولین ضلع صاف به آن پی می‌برید. یکی از راه‌ها استفاده از همان قالب خمکاری برای دورگیری ورق PVC است. به این صورت که ورق خم شده را از لبه قالب بیرون‌تر کشیده و با اور فرز لبه آن را صاف کنید. برای حرکت بلبرینگ اور فلز می‌توانید اولین ضلع صاف و دقیق را بوجود بیاورید و اضلاع دیگر را با توجه به این ضلع صاف با اره دور کن ببرید.

در ادامه با روش ساخت کوره حرارتی برای گرم کردن ورق پی وی سی و ایجاد خم و شکل دادن به آن آشنا می‌شویم.

خم گرم ورق فومیزه پی وی سی

معمولا برای خم کردن ورق‌ پی وی سی فومیزه از کوره یا گرمخانه استفاده می‌شود. این کوره می‌تواند بسته به نوع انرژی در دسترس در کارگاه برقی یا گازی باشد. استفاده از کوره‌‌‌‌های گازی به دلیل در دسترس بودن گاز و کمتر بودن هزینه مصرفی بیشتر است. از طرفی سرعت گرم شدن کوره‌های گازی بیشتر از نوع برقی آن است. اندازه کوره به نوع کار و نیاز هر کارگاه وابسته است. برای خم کردن ورق فومیزهPVC بسته به دانسیته و چگالی ورق به دمایی بین 110 تا 120 درجه سانتی‌گراد نیاز است. زمان قرارگیری ورق در کوره نیز بسته به میزان چگالی ورق و میزان خم مورد نیاز متفاوت و بیشتر به صورت تجربی است.

توصیه می‌شود قبل از شروع کار ایجاد خم را در دما و با گذشت زمان‌های مختلف بر روی قطعات کوچک آزمایش کنید.

کوره مورد استفاده برای خم گرم ورق پی وی سی از دو جز اصلی بدنه کوره و هیتر تشکیل شده است. بدنه کوره شامل شاسی و بدنه فلزی، عایق و بدنه چوبی است.


روش ایجاد خم در ورق فومیزه پی وی سیاستفاده از قالب برای شکل دادن به ورق PVC

بدنه کوره یا گرمخانه

برای ساخت کوره، در اولین مرحله یک شاسی مکعب شکل در ابعاد مورد نیاز از جنس پروفیل‌های آهنی ساخته می‌شود. سپس به کمک نبشی آهنی به تعداد طبقه‌های مورد نیاز این مکعب را به طوری که مابین هر دو قطعه حداقل 25 سانتی متر فاصله باشد ریل‌کشی کنید. سپس با در نظر گرفتن بخشی به عنوان در کوره اطراف این شاسی مکعب شکل را به طور کامل با ورق آهنی ببندید.

توجه داشته باشید که پایین‌ترین طبقه که روی المنت‌ها یا کانال هوای گرم قرار می‌گیرد، عملا به دلیل حرارت بالا قابل استفاده نیست. در ادامه دور تا دور این مکعب را با عایق گرمایی مانند پشم شیشه و یا پتوی نسوز عایق بندی‌کنید سپس با ورق چوب 16 میلیمتری کل بدنه مکعب شکل را بپوشانید. می‌توانید ارتفاع شاسی مکعب شکل را اندازه میز کار در نظر بگیرید تا در انتها بتوانید از سطح روی کوره به عنوان میز کار استفاده کنید.

هیتر

همانطور که گفتیم هیتر کوره در دو نوع گازی و برقی قابل استفاده است که بسته به نوع انرژی قابل تامین کارگاه متفاوت است. به همین دلیل نحوه استفاده از این دو نوع هیتر را به صورت جداگانه مورد بررسی قرار می‌دهیم.

  • هیتر گازی

هیتر گازی از اجزایی شامل ترموستات، ترموکوپل، فیوز، کنداکتور، شیر برقی، مشعل و لوله های دودکش بخاری تشکیل شده است.

برای نصب هیتر گازی ابتدا بسته به برق کارگاه فیوز سه فاز و یا تک فاز را در مسیر برق کوره قرار ‌دهید. سپس ترموکوپل را از یک سوراخ 5 میلیمتری وارد محفظه کوره کرده و انتهای آن را به ترموستات وصل کنید. ترموستات به کنداکتور و کنداکتور به شیر برقی فرمان می دهد گاز را قطع یا وصل کند؛ تا به این شکل مشعل با توجه به دمای تنظیمی ترموستات روشن یا خاموش شود.

به فاصله 3 سانتیمتری از دهانه مشعل که بیرون بدنه کوره قرار گرفته یک زانویی آهنی قرار دهید. لوله‌های دودکش بخاری را به صورت مارپیچ و افقی و در ادامه زانویی که وارد محفظه بدنه شده در کف بدنه قرار دهید. ادامه لوله‌های دودکش را از انتهای بدنه کوره خارج کرده و به صورت عمودی قرار دهید.

  • هیتر برقی

ترموستات، ترموکوپل، فیوز، کنداکتور جز مشترک در هیترهای برقی و هیترهای گازی است و در هیترهای برقی دارای المنت نیز هستند.

مراحل نصب هیتر برقی مشابه هیتر گازی است با این تفاوت که کنداکتور به جای فرمان به شیر برقی، دستور روشن و خاموش شدن را به المنت‌های کف بدنه که به صورت افقی در یک صفحه چیده شده‌اند؛ می‌دهد. تعداد و قدرت المنت‌ها به ولتاژ برق ورودی کارگاه و زمان لازم برای رسیدن به دمای مورد نیاز وابسته است. در شرایط معمول10 المنت 800 واتی برای رساندن یک کوره دو متر مکعبی به دمای مورد نیاز کافی است. در این حالت افزایش دما حدودا 20 دقیقه به طول می‌انجامد و بعد از آن هر بار روشن و خاموش کوره در 5 دقیقه به دمای مورد نظر خواهد رسید.

باید به این نکته توجه کنید که به دلیل شدت گرمای ایجاد شده، سیم‌های برق داخل کوره را داخل کاورهای عایق حرارتی سیم قرار دهید. عدم توجه به این مساله باعث از بین رفتن روکش سیم‌ها و امکان اختلال در سیم‌کشی و احتمال خطر آتش سوزی یا برق گرفتگی را به دنبال دارد.

همانطور که در بالا گفتیم بعد از گرم کردن ورق را بر روی قالب قرار داده و با ایجاد فشار توسط قسمت نری قالب تا زمان سرد و سخت شدن ورق به آن شکل ‌دهید. سپس اضافات ورق را که در اثر انبساط ایجاد شده توسط شابلون برش دهید.

در صورتی که ساخت کوره برایتان به صرفه نبود می‌توانید از سشوار صنعتی استفاده کنید و به طور یکنواخت بخشی از صفحه را که باید خمیده شود حرارت بدهید و سپس ورق گرم شده را برای خم نود درجه ورق فومیزه، آن را تا کرده یا برای خم‌های هلالی‌تر بر روی قالب قرار دهید، بدین روش می‌توانید صفحات فومیزه را به راحتی خم کرده و حالت دهید.

برای گرفتن بهترین نتیجه از فرایند خم کردن ورق‌ها بهتر است از ورق‌هایی با درجه کیفی A یا C و با ضخامت 12، 15 و یا 16 میل استفاده کنید. برای ثبت سفارش خود از طریق سایت فرم درخواست خرید را تکمیل بفرمایید و یا برای اطلاع از قیمت، مشاوره و خرید ورق فومیزه پی وی سی با واحد فروش یونیفوم با شماره 02142407000 (10 خط) تماس بگیرید.


* به خاطر داشته باشید تنها ورق فومیزه خام یا ورق فومیزه پی وی سی تک لایه قابلیت خم شدن را دارد.


برچسب‌ها

ارسال کننده محتوا


ارسال پیام