تفاوت ورق های فومیزه پی وی سی و ام دی اف

تفاوت ورق های فومیزه پی وی سی و ام دی اف


اگر بخواهیم ویژگی‌های MDF و ورق‌های فومیزه پی‌وی‌سی را مقایسه نماییم؛ خوب است در ابتدا به ساختار آنها اشاره کنیم. ام‌دی‌اف (MDF) محصولی از خرده چوب و رزین فنول فرمالدئید است که بر اثر گرما و فشار به ساختار فشرده‌ای دست یافته است. این در حالی است که ورق‌های فومیزه پی‌وی‌سی بیش از 90 درصد از PVC و کربنات تشکیل شده و جزء باقیمانده شامل افزودنی‌های PVC می‌باشد.

تفاوت ورق های فومیزه PVC و MDF

گفتنی است که ورق‌ فومیزه پی‌وی‌سی به دلیل حباب‌های موجود در آن از ورق‌های PVC معمولی بسیار سبک‌تر هستند (چگالی 0.4 گرم بر سانتی‌متر مکعب در مقایسه با چگالی 1.3 گرم بر سانتی‌متر مکعب). با این اوصاف اولین تفاوت این دو نوع محصول می‌تواند وزن مخصوص آنها باشد به طوری‌که یک متر مربع ورق با ضخامت 16 میلی‌متر از جنس ام دی اف 0.9 گرم وزن دارد و همین ورق از جنس فومیزه پی‌وی‌سی وزنی بین 0.4 تا 0.6 گرم را دارا است.

فشردگی MDF باعث می‌شود خواص مکانیکی به نسبت بالاتری را دارا باشد که این ویژگی یکی از مهم‌ترین برتری‌های این ورق در مقایسه با ورق‌های فومیزه پی‌وی‌سی است.

آزاد شدن گاز سمی حاصل از تجزیه رزین فنول فرم آلدئید در طول زمان در ام‌دی‌اف، حساسیت زیاد به رطوبت و مقاومت کم در برابر حمله حشرات باعث شده ورق‌های پی‌وی‌سی فومیزه به‌طور پیوسته در کاربری‌های متفاوت جایگزین این دسته از محصولات شوند.در ادامه بخوانید: مقایسه ویژگی‌ها و کاربرد ورق ام دی اف و ورق پی وی سی فومیزه

یکی دیگر از تفاوت‌های این دو نوع محصول، بازگشت به چرخه تولید آنها است. MDF بدلیل ذات گرماسخت بودن رزین فنول فرمالدئید، امکان بازیافت را ندارد. تجزیه این مواد در طبیعت نیز هم زمان‌بر است و هم مواد سمی را به طبیعت وارد می‌کند. این در حالی است که ورق‌ پی‌وی‌سی فومیزه با وجود تجزیه‌ناپذیری در طبیعت قابلیت بازیافت است و امکان تولید مجدد را دارد و این مهم باعث می‌شود تأثیر آنها بر طبیعت بسیار کمتر از MDF باشد و به همین منظور به عنوان محصولی دوست‌دار محیط زیست شناخته شود. امروزه کاربرد MDF در کشورهای توسعه یافته به دلیل ملاحظات زیست محیطی محدود شده‌است.

در کنار این تفاوت‌ها می‌توان شباهت‌های زیادی نیز در این دو نوع محصول پیدا کرد که باعث شده کاربری‌های مشابهی داشته باشند. قابلیت روکش شدن با فیلم و ورق‌های مختلفی از جمله ملامین، هایگلاس و .. از جمله این شباهت‌ها است. اگرچه هر دو نوع MDF و فومیزه پی‌وی‌سی در برابر آتش مقاوم نیستند ولی ورق‌های فومیزه پی‌وی‌سی ویژگی خودخاموش شوندگی دارند به‌ طوری‌که با حذف عامل آتش‌زا خودبه‌خود خاموش می‌شوند.


برای اطلاع از قیمت، مشاوره و خرید ورق فومیزه پی وی سی با واحد فروش یونیفوم با شماره 02142407000 (10 خط) تماس بگیرید.


برچسب‌ها

ارسال کننده محتوا