انواع لولا کابینت و هرآنچه باید در مورد آن بدانید

انواع لولا کابینت و هرآنچه باید در مورد آن بدانید

انتخاب یراق‌آلات مناسب و باکیفیت بخش مهمی از فرآیند کابینت سازی مانند ساخت انواع کابینت مخصوصا کابین‌روشویی و کابینت حمام است. لولاها یکی از اساسی‌ترین تجهیزات و پرکاربردترین یراق‌آلات در ساخت کابینت هستند. می‌توان گفت لولا قطعه فلزی کوچکی است که به شکل تاشو یا دو تکه است که به دو قطعه متصل می‌شوند تا قطعات بتوانند حول محور آنها جابه‌جا شوند. برای مثال در‌ها با کمک لولا باز و بسته می‌شوند. لولاها قابلیت تحمل وزن‌های بالایی دارند و در انواع و سایزهای مختلف ساخته می‌شوند.


در این مقاله می‌خوانید:


لولا چیست؟

انواع لولا کابینت

لولا گازور

در انتخاب لولا به این نکات توجه کنیدلولا چیست؟

معمولا درب‌های کابینت‌ها در بیشتر مدل‌ها به صورت لولایی طراحی می‌شوند. در کابینت‌های با درب لولایی، لولا کابینت نقش مهمی در استفاده آسان و راحت از کابینت دارد. امروزه از انواع لولا آرام بند برای اتصال درب کمد و کابینت استفاده می‌شود که کمک می‌کند درب کمد یا کابینت به راحتی و آرامی و با کمترین نیرو و بدون صدای گوش خراش بسته شود.

در حال حاضر طیف گسترده ای از مدل‌های لولا از جنس‌ها و برندهای مختلف آن در دسترس هستند که در انتخاب لولا علاوه بر کاربرد باید به مواردی از قبیل نوع، وزن درب و طرح کابینت نیز توجه کنید.در ادامه بخوانید: مراحل ساخت کابین روشویی PVC با ورق فومیزه یونیفوم

در ادامه به معرفی مختصر انواع لولا می‌پردازیم.


انواع لولا کابینت

لولا معمولی یا تخت

لولای معمولی همان لولاهای سنتی و قدیمی است که در صندوقچه‌های مادربزرگ‌ می‌دیدیم، از دو صفحه محکم تشکیل می‌شود که به کمک یک پین به هم متصل شده‌اند. طریقه اتصال بدین شکل است که یک صفحه به درب کابینت و دیگری به کابینت متصل می‌شود و پین این دو صفحه را به یکدگر متصل می‌کند.

انواع لولا کابینت و هرآنچه باید در مورد آن بدانیدلولا تخت یا معمولی

لولا محوری یا لولا چاقویی

این لولا شبیه لبه‌های قیچی است و دو قسمت آن که برگ نامیده می‌شود، در یک نقطه پیوت به هم متصل می‌شوند. این نوع لولا در بالا و پایین درب نصب می‌شود و حرکت نوسانی در را از یک نقطه امکان‌پذیر می‌کنند. از این لولاها در کابینت‌ها یا درهای داخلی استفاده می‌شود. لولای چاقویی در دو نوع مستقیم و افست ساخته می‌شود و پس از نصب پنهان است. از لولاهای مستقیم برای درهایی که روی یک قاب قرار می‌گیرند، استفاده می‌شود. لولای افست به شکل ال (L) بوده و برای درب‌های الحاقی کابینت استفاده می‌شود.

با استفاده از این لولاها می‌توان در را با فشار باز کرد. پس این لولاها برای اتصال درب‌های سنگین‌ مناسب‌اند. این لولاها را می‌توانید در درب‌های ورودی رستوران‌ها و خانه‌ها و برای راهروهای بین آشپزخانه و اتاق غذاخوری استفاه می‌شود.

انواع لولا کابینت و هرآنچه باید در مورد آن بدانیدلولای محوری یا لولای چاقویی

لولا اروپایی

یکی از انواع لولاهای قابل تنظیم و با کارکرد آسان، لولای اروپایی از دسته لولاهای پنهان هستند که استفاده از آن شکاف میان درب و کابینت را از بین می‌برد و بیشترین کاربرد آن در کابینت‌های بدون قاب است. این لولا مانع از برخورد درب کابینت به باکس آن می‌شود واز آنجایی که لولای اروپایی از دو یا سه جهت قابل تنظیم است، رگلاژ و تنظیم مجدد درب کابینت را آسان می‌کند.

لولا اتوبوسی

تا به اینجای کار بیشتر انواع لولای کابینتی که معرفی کردیم به صورت عمودی و به سمت راست یا چپ باز می‌شدند. اما لولا اتوبوسی یا جک اتوبوسی به طور افقی و به سمت بالا باز می‌شود. این نوع لولا معمولا برای کابینت‌های هوایی مانند درب کابینت آبچکان یا بخش بالایی کابینت کاربرد دارد. این مدل لولا دارای دو نوع ساده و آرام‌بند است. لولا اتوبوسی ساده در یک مرحله باز یا بسته می‌شود. اما لولای آرام‌بند مانند همه لولاهای آرامبند دیگر داری یک پمپ است که سرعت باز یا بسته کردن درب را کنترل می‌کند. مهمترین کاربرد این لولاها در فضاهای کوچک و در مواقعی است که درب کابینت فضای کافی برای باز شدن از پهلو را ندارد.

انواع لولا کابینت و هرآنچه باید در مورد آن بدانیدلولای اتوبوسی


لولا نامرئی با پنهان

معروف‌ترین مدل لولای مخفی کابینت لولای نامرئی با پنهان است. این لولا به داخل درب کابینت و قاب متصل شده و به شکلی است که انگار در بر روی قاب شناور است. برای نصب این لولا باید سوراخی به ‌اندازه برگه لولا در کابینت ایجاد شده و لولا در سوراخ بسته ‌شود. مزیت اصلی این لولا همان‌طور که از اسمش پیداست پنهان بودن آن است که اجازه می‌دهد در جایی که نیاز است بدون نگرانی جلوه لولا از آن استفاده کرد.

انواع لولا کابینت و هرآنچه باید در مورد آن بدانیدلولا نامرئی یا پنهان

لولا پیانویی

لولای پیانویی یا پیوسته از یک پایه اصلی و برگ‌های هم اندازه تشکیل شده‌است. بخش‌های برگی شکل در طول دو قطعه‌‌ای که باید به یکدیگر متصل شوند؛ قرار می‌گیرند. نام این لولا برگرفته از آن است که در گذشته از این لولا در پیانو استفاده می‌شد اما امروزه کاربردهای بیشتری دارد. امروزه در میزهای کار و میزهای تاشو، درهای کابینت و صندوقچه‌ها از لولای پیانویی استفاده می‌شود.

انواع لولا کابینت و هرآنچه باید در مورد آن بدانیدلولا پیانویی

لولا تسمه‌ ای یا کمربندی

مشخصه اصلی این لولا داشتن برگ‌های بلند است تا بتواند وزن سنگین درب را به خوبی تحمل کند. این لولا معمولا در فضای بیرونی و روی گیت‌ها که وزن سنگین‌تری دارند و یا درب‌های بزرگ کابینت استفاده می‌شود.

انواع لولا کابینت و هرآنچه باید در مورد آن بدانیدلولا تسمه‌ای

لولا گازور

لولا گازور، که به نام لولا کابینت یا لولا فلزی نیز شناخته می‌شود؛ بعد از لولای معمولی، رایج‌ترین مدل لولا مورد استفاده در انواع کابینت است. این لولا به‌دلیل نصب آسان، عمر طولانی بسیار پرطرف‌دار است. اما نوع آرام‌بند آن پرکاربردتر است. این لولا از یک طرف به درب کابینت و از طرف دیگر به بدنه کابینت وصل می‌شود. میزان باز شدن درب کابینت ارتباط مستقیمی با زاویه لولا دارد. انواع لولا در زوایای 30، 45، 90 و 180 درجه موجود هستند. بدیهی است که زاویه بیشتر، دسترسی راحت‌تری را به داخل کابینت می دهد.

جنس لولای گازور اغلب از جنس استیل است، به همین دلیل در برابر رطوبت مقاومت بالایی دارد و برای استفاده در انواع کابین روشویی و کابینت زیر سینک که به طور مداوم در معرض رطوبت هستند مناسب است. این لولا در دو مدل تک مرحله‌ایی و دو مرحله‌ایی موجود است. برای نصب لولا گازور باید یک قوس بر روی درب کابینت ایجاد یا به اصطلاح گازورزنی شود و لولا بر روی قوس قرار گیرد.

انواع لولا کابینت و هرآنچه باید در مورد آن بدانیدلولا گازور

لولا گازور مدل‌های متنوعی دارد که معروف‌ترین آن‌ها سه نوع است که در ادامه به معرفی آنها می‌پردازیم:

لولا گازور زاویه‌ دار

لولا گازور زاویه‌دار یا لولای کنج یکی از انواع لولا گازور است که در ساخت کابینت و اتصال درب‌های آن کاربرد فراوانی دارد. بین درب کابینت و کمد یا باکس در حالت‌های باز یا بسته زاویه‌های مختلفی ایجاد می‌شود. این زاویه را لولا کابینت ایجاد می‌کند. از این لولا برای اتصال کابینت‌های کنج که درب آن‌ها زاویه‌ای 30 تا 180 درجه با باکس کابینت دارد؛ استفاده می‌شود. این زاویه در کابینت‌های معمولی صفر درجه است.

انواع لولا کابینت و هرآنچه باید در مورد آن بدانیدلولا گازور زاویه‌دار

لولا گازور خرچنگی

این لولا گازور به لولا چنگکی نیز معروف است. این مدل لولا اجازه می‌دهد تا درب کابینت تا 180 درجه باز شود. لولا خرچنگی کابینت در دو مدل ساده و آرام‌بند (دوبعدی و سه‌بعدی) در دسترس است. لولا گازور خرچنگی برای اتصال درب کابینت‌های کنج و یا با دسترسی سخت مانند درب‌های داخل کشو استفاده می‌شود و اجازه می‌دهد که درب کابینت گوشه‌ای با زاویه بیشتری نسبت به سایر لولاها باز شود و دسترسی به این قسمت‌ها که معمولا به سختی انجام می‌گرفت آسان شود. تنظیم و رگلاژ این لولا نیز به سادگی انجام می‌شود.

انواع لولا کابینت و هرآنچه باید در مورد آن بدانیدلولا گازور خرچنگی

لولا گازور شیشه

این مدل، در واقع لولایی است که در تمام درب‌های شیشه‌ای کابینت‌ها، بوفه‌ها و دکورها استفاده می‌شود. مزیت آن در عدم نیاز به سوراخ کردن شیشه برای اتصال است. لولا گازور شیشه از دو بخش تشکیل‌شده که بخش اول بر روی بدنه کابینت با بوفه نصب‌شده و بخش دوم که بیشتر به‌صورت دایره‌ای شکل است؛ بر روی شیشه نصب می‌شود. ابعاد و توان نگه‌داشت این مدل بر اساس وزن درب متفاوت است.

انواع لولا کابینت و هرآنچه باید در مورد آن بدانیدلولا گازور شیشه

لولا گازور پاشنه‌ ای

لولا پاشنه‌ای یکی دیگر از انواع یراق‌آلات کاربردی و مهمی است که برای درب‌های شیشه‌ای مانند میز تلویزیون، ویترین و... مورد استفاده قرار می‌گیرد. این مدل لولا پاشنه در کنار نصب نخواهد شد بلکه در پایین و بالای شیشه نصب می‌شود. لولا گازور پاشنه‌ای شامل دو قطعه بوده که یکی در بالا و دیگری در پایین درب‌ شیشه‌ای نصب می‌شود. با استفاده از این لولا می‌توانید بدون نیاز به سوراخ کردن شیشه آن را به باکس مورد نظر متصل کنید.

انواع لولا کابینت و هرآنچه باید در مورد آن بدانیدلولا گازور پاشنه‌ای

در انتخاب لولا به این نکات توجه کنید

استفاده مداوم از کابینت‌ها و همچنین در معرض دما و رطوبت قرار گرفتن برخی از کابینت‌ها مانند انواع کابین روشویی و کابینت زیر سینک اهمیت توجه به جنس و کیفیت تجهیزات جانبی و یراق‌آلات را بیشتر می‌کند. یراق‌آلات و بدنه کابینت‌هایی که در معرض رطوبت و بخار آب هستند، زودتر دچار پوسیدگی می‌شوند. این مساله ضرورت استفاده از لولای مرغوب برای کابینت آشپزخانه را بیشتر نشان می‌دهد.

از طرفی استفاده از جنس‌های مختلف چوب‌طبیعی یا صنعتی مثل کابینت ام‌دی‌اف، کابینت ممبران، ورق فومیزه پی‌وی‌سی و... نیاز به تجهیزات جانبی متفاوتی دارند.

همانطور که گفتیم هنگام انتخاب لولا کابینت، علاوه بر جنس و کیفیت لولا باید به جنس کابینت و کاربرد لولا تحمل کند؛ توجه کنید. استفاده از لولاهای فلزی و از نوع استیل ضدزنگ باعث مقاومت در برابر خوردگی و طول عمر بیشتر لولاها و در نهایت کابینت می‌شود.

اما به جز کیفیت و جنس لولاها و انتخاب نوع لولا بر اساس کاربرد و جایگاه استفاده ویژگی‌های دیگری نیز می‌تواند در انتخاب لولای مناسب دخیل باشد. از آن میان می‌‎توان به ویژگی‌هایی همچون:

  • قابلیت آرام بند بودن
  • قابلیت تنظیم و درجه‌بندی
  • قدرت تحمل وزن مناسب
  • تناسب با ابعاد و وزن درب کابینت (استفاده از لولای مناسب وزن بیشتر برای دربهای سبک موجب پرت شدن درب و خرابی درب و لولا می‌شود.)
  • کیفیت و ظاهر زیبا
  • تناسب با طراحی و جنس کابینت
  • قیمت لولا
  • اتصال به شکل دو پیچ یا چهار پیچ


با توجه به طیف گسترده لولاهای موجود در بازار، انتخاب لولای مناسب مساله مهمی است که باید به آن توجه کرد. از طرفی به دلیل استفاده مداوم از درب‌های کابینت و کابین روشویی و باکس‌های دردار زمینی و هوایی کیفیت یراق‌آلات استفاده شده در آنها به شدت در طول عمر کابینت و راحتی استفاده تاثیرگذار است. این مساله در کابین‌های روشویی و کابینت زیر سینک و ... که بیشتر در معرض رطوبت هستند مهم‌تر است؛ زیرا زنگ‌زدگی لولا‌ها در این مکان‌ها سریع‌تر و بیشتر رخ می‌دهد. از همین رو استفاده از ورق‌ پی وی سی فومیزه هم که در برابر رطوبت مقاومت بالایی دارند نیز توصیه می‌شود.

مطالب مرتبط

انواع جک کابینتی و هر آنچه باید در مورد آن بدانید انواع ریل کشویی کابینت و هرآنچه باید در مورد آن بدانید


برچسب‌ها

ارسال کننده محتوا


ارسال پیام