انواع جک کابینتی و هر آنچه باید در مورد آن بدانید

انواع جک کابینتی و هر آنچه باید در مورد آن بدانید

امروزه صنعت کابینت سازی به سمت طراحی، ساخت و تولید کابینت‌های مدرن و شیک روی آورده که علاوه بر زیبایی و مدرن بودن از کارایی و قابلیت بالایی بر خوردار هستند.

استفاده از حداکثر فضای آشپزخانه و ساخت کابینت‌هایی مطابق با فضای موجود نیازمند استفاده از ابزارها و یراق آلاتی است که برای همین هدف ساخته شده‌اند. تجهیزات و یراق الات جدید کابینت به شکلی طراحی و ساخته شده تا نیاز طراحان را برای طراحی ‌آزادانه و بهینه‌تر از فضا را برطرف کند. برای اینکه در آشپزخانه‌های کوچک؛ درب کابینت‌ها بدون ایجاد مزاحمت برای درب‌های دیگر به راحتی باز یا بسته شوند نیاز به یراق‌آلات خاصی است. یکی از این یراق آلات پر کاربرد جک کابینتی است که نحوه حرکت درب کابینت را به سمت عمودی ممکن کرده است.


فهرست این مقاله

انواع جک کابینتی

جک پمپی یا گازی

جک‌ اونتوس

جک ساعتی

جک بازویی

جک لمپی
انواع جک کابینتی و هر آنچه باید در مورد آن بدانیدجک کابینتی

جک وسیله‌ای مکانیکی است که نیروی لازم برای بلند کردن اجسام را کاهش می‌دهد. جک انواع مختلفی داشته و در وسایل مختلفی کاربرد دارد؛ جک ماشین، جک درب ورودی، جک کابینت و… همگی از انواع جک هستند که کارهای روزمره ما را آسان‌تر می‌کند. جک‌های کابینتی یکی از مهم‌ترین یراق آلات کابینت هستند. این ابزارها که تحت عنوان جک پمپی یا گازی نیز شناخته می‌شود و انواع مختلفی دارد که بسته به نیاز و محل استفاده کاربرد دارند.

وظیفه اتصال و باز و بسته شدن درب کابینت توسط “لولا گازور کابینت” انجام می‌شود که جک‌های کابینت به نوعی همین وظیفه را دارند.


در ادامه بخوانید: انواع لولا کابینت و هرآنچه باید در مورد آن بدانید


جک‌های پمپی بیشتر برای تسهیل باز کردن درب‌های کابینت‌های آب‌چکان، کابینت‌های بالای هود و هوایی مورد استفاده قرار می‌گیرند. همچنین درب بسیاری از کابینت‌های روشویی‌ها نیزبه صورت عمودی باز می‌شود.

این جک که بیشتر در کابینت‌های هوایی استفاده می‌شود کار لولا را برای درب انجام نمی‌دهد بلکه بازوی جک وظیفه نگه‌داشتن و مدیریت بسته شدن درب را انجام می‌دهد تا مانع از رها شدن و برخورد درب کابینت با یونیت کابینت شود. به همین دلیل حتما باید در کنار آن برای اتصال درب به یونیت کابینت از لولا گازور کابینت استفاده شود. اما باید به این نکته توجه کنید که قدرت جک کابینتی که استفاده می‌کنید، باید با وزن درب کابینت متناسب باشد؛ چرا که استفاده از جک قوی‌تر منجر به وارد شدن فشار بیشتر به لولا گازور کابینت می‌شود و درب در هنگام باز شدن نیز با شدت بیشتری باز می‌شود که این مساله به لولا گازور صدمه وارد میکند. استفاده از جک پمپی با قدرت کمتر نیز باعث ایجاد فشار مضاعف بر روی جک کرده و طول عمر جک را کاهش می‌دهد..

در انتخاب جک مناسب باید مواردی از قبیل وزن، نوع، کاربرد و مکانیزم عملکرد جک را مدنظر قرار داد. به‌طور کلی جک را براساس مکانیزم عملکرد به سه دسته کلاسیک، اتوبوسی و دو تکه تقسیم می‌کنند. به طور کلی، جک‌های پمپی از نظر قدرت و نیرو نسبت به اندازه و وزن کابینت به 3 نوع تقسیم بندی می‌شوند که عبارت‌اند از جک کابینت 80 نیوتنی مناسب برای نصب روی درب‌های 70 سانتی متری، جک کابینت 100 نیوتنی مناسب برای درب‌های 70 سانتی متر تا 1 متری و جک کابینت 120 نیوتنی که برای نصب روی درب‌های بیشتر از 1 متر کاربرد دارد.انواع جک کابینتی و هر آنچه باید در مورد آن بدانیدجک کابینتی

انواع جک کابینتی

همانطور که گفتیم جک‌ها دارای مدل‌های مختلفی است که در ادامه به معرفی انواع آن و کاربرد هر کدام می‌پردازیم.

جک پمپی یا گازی

  • جک پمپی یا گازی ساده

جک پمپی درب کابینت های هوایی را باز نگه می دارد و موقع بسته شدن، از رها شدن و برخورد درب کابینت به بدنه کابینت جلوگیری می کند. این جک بیشتر در کابینت‌های هوایی و درب کابینت آبچکان استفاده می‌شود.

باید بدانید جک پمپی وظیفه لولا گازور را برای کابینت انجام نمی‌دهد، بلکه باز و بسته شدن و نگهداشتن درب را مدیریت می‌کند. به همین دلیل حتماً بایددر کنار جک پمپی از لولا گازور برای وصل کردن درب کابینت به بدنه کابینت استفاده شود.

  • جک پمپی یا گازی آرام بند

جک پمپی آرام بند نوعی از جک‌های اتوبوسی است که کاربرد مشابهی با جک پمپی ساده دارد اما سرعت باز و بسته شدن کابینت را بهتر کنترل می‌کند. در صورت استفاده از جک پمپی آرام بند درب کابینت به صورت مرحله‌ای و آهسته بسته خواهد شد و صدای کمتری ایجاد می‌شود.

داشتن پیچ تنظیم سرعت بسته شدن درب، امکان رگلاژ با توجه به وزن درب از ویژگی‌های این جک است.

به طور کلی می‌توان گفت تمام یراق آلات آرام بند از نظر شکل و کاربرد به دو دسته ریلی و بازویی تقسیم می‌شوند. آرام بند‌های ریلی بسیار نرم و روان عمل می‌کنند و آرام بند‌های بازویی قدرتمندتر هستند. زیرا دارای پیچ تنظیم می‌باشند.

انواع جک کابینتی و هر آنچه باید در مورد آن بدانیدجک پمپی یا گازی


جک‌ اونتوس

  • جک اتوبوسی یا اونتوس HL

از جک‌ اتوبوسی در قسمت بالای آب‌چکان و درب‌های افقی استفاده می‌شود. عملکرد این جک‌ها به‌گونه‌ای است که وقتی درب کابینت را به سمت بیرون می‌کشیم، جک اتوبوسی عمل کرده و درب کابینت همانند درب اتوبوس باز می‌شود. این جک یک جک بالابر برای کابینت‌های تک درب با مکانیزم حرکتی موازی با پیشانی کابینت است و تنها با 2 مکانیزم بالا‌بر و 2 بازوی اهرم، طیف وسیعی از ابعاد کابینت‌ها را پوشش می‌دهد.

جک اتوبوسی در دو سایز کوچک (60 به 90) و بزرگ (90 به 120) موجود است. منظور از این اعداد، ابعاد درب قابل استفاده است. نکته قابل توجه این است که اندازه‌ها صرفا برای تنظیم عرض درب است؛ زیرا استقامت، کشش و مقاومت جک‌های اتوبوسی به یک میزان است.

اگر عرض درب کمتر از 60 سانتی‌متر باشد نمی‌توانیم از جک اتوبوسی استفاده کنیم.

جک اتوبوسی دو نوع معمولی و آرام بند دارد. جک اتوبوسی معمولی درب را با سرعت باز و بسته کرده و درواقع به‌صورت یک زمانه عمل می‌کند. جک اتوبوسی معمولی از دو جک بزرگ‌تر و جک اتوبوسی آرام‌بند از دو جک کوچکتر تشکیل شده که باعث می‌شود درب کابینت به آرامی باز و بسته شود.

عملکرد هر دو جک مشابه یکدیگر است و این موضوع که کدام‌یک از جک‌ها در ساختار محصول به کار رود کاملاً به سلیقه مشتری بستگی دارد.

انواع جک کابینتی و هر آنچه باید در مورد آن بدانیدجک اتوبوسی یا اونتوس HL


  • جک دو درب یا اونتوس HF

جک HF درکابینت‌هایی با دو درب استفاده می‌شود؛ این جک‌ها این قابلیت را دارند که دو درب را به‌صورت هم‌زمان باز کند. این جک برای مکان‌هایی با سقف بلند استفاده می‌شود چرا که دستگیره کابینت در هر ارتفاعی به راحتی قابل دسترسی است. عملکرد این جک به‌گونه‌ای است که هنگام باز شدن درب، آن را به دو قسمت تبدیل کرده که این دو قسمت به ‌صورت تا شده روی ‌هم قرار می‌گیرند و به سمت بالا می‌روند.

انواع جک کابینتی و هر آنچه باید در مورد آن بدانیدجک دو درب یا اونتوس HF


  • جک اونتوس HS

جک اونتوس HS که نوعی سیستم بالابرنده محسوب می‌شود برای کابینت‌های بزرگ با یک درب مناسب است. این جک در ساخت کابینت‌هایی که در مکان‌هایی با سقف‌ کوتاه ساخته می‌شوند کاربرد دارد؛ زیرا در این حالت به‌جای اینکه درب به‌صورت عمودی باز و بسته شود، به‌صورت زاویه‌دار باز می‌شود. این جک کمک می‌کند تا درب کابینت در زاویه‌ای مشخص ثابت بماند.

  • جک اونتوس HK

جک اونتوس HK برای چرخش در جای خود به حداقل فضا احتیاج دارد.. این جک انعطاف پذیری بالایی دارد و برای یونیت‌‌های دیواری با اندازه متوسط ایده آل است. همانطور که گفتیم جک HK برای چرخش در جای خود به فضای کمی احتیاج داشته و می‌تواند در بخش‌های بالایی کابینت و بالای یخچال مورد استفاده قرار بگیرد. قابلیت توقف متغیر این مدل، به شما اجازه می‌دهد تا در‌‌ها را در موقعیت دلخواه خود متوقف کنید تا به این شکل دسترسی راحت‌تری داشته باشید. جک اونتوس HK جکی مقرون به صرفه‌ و کاربردی‌ است.

این مدل جک شامل دو نوع جک اونتوس HK-S و جک اونتوس HK-XS است. جک اونتوس HK-S برای کابینت‌های دیواری کوچک بسیار مناسب است و جک اونتوس HK-XS برای کابینت‌های کم‌عمق ایده‌آل است.


انواع جک کابینتی و هر آنچه باید در مورد آن بدانیدجک اونتوس HK


جک ساعتی کابینت

جک ساعتی یکی از مدل‌های پر کاربرد جک کابینتی است که امکان دسترسی کامل به تمام فضای داخل کابینت برای کاربر فراهم می‌کند و در کابینت‌ها و کابین روشویی‌ها و انواع جا کفشی کاربرد دارد. این جک امکان انجام حرکت آسان درب را ایجاد می‌کند، از طرفی طراحی مدرن و نصب ساده‌ای دارد.

جک ساعتی از دو بازوی فلزی و یک گردان تشکیل شده است که طول هر یک از آن بازوها در مدل‌های مختلف متفاوت است. طراحی این جک به شکلی است که در هر دو کابینت قابل نصب است. سرعت و قدرت جک ساعتی برای نگهداری و جابه‌جایی درب کابینت با پیچ آلنی که در قسمت قرقره مانند وسط جک تعبیه شده قابل تنظیم است. تعویض این جک نیز به آسانی قابل انجام است. برای جدا کردن جک از کابینت تنها کافی است خاری که در قسمت انتهایی جک قرار گرفته آزاد شود.

انواع جک کابینتی و هر آنچه باید در مورد آن بدانیدجک ساعتی کابینت


جک بازویی کابینت

جک بازویی برای جلوگیری از آسیب و ضربه به درب کابینت مناسب است. جک کابینت بازویی بیشتر بر روی درب آب چکان و کابینت های بالای یخچال و ... نصب شده و این امکان را ایجاد می‌کند تا درب کابینت به راحتی باز شود. این جک برای درب‌های پایین و بالا بازشو مناسب است.

  • جک بازویی بالا باز شو

جک بالا باز شو برای کابینت‌هایی که در قسمت بالا قرار می‌گیرند مانند کابینت آب‌چکان مناسب است. مکانیزم باز شدن این جک به‌ گونه‌ای است که درب کابینت را به سمت بالا باز کرده و ثابت نگه می‌دارد. این جک دید کامل و دسترسی مناسبی از فضای داخل کابینت را برای کاربر فراهم می‌کندو به راحتی و بدون ایجاد هیچ گونه سر و صدایی درب کابینت را باز و بسته می‌کند.

  • جک بازویی پایین باز شو

جک کابینت پایین باز شو نوعی دیگر از جک‌های بازویی کابینت است که برای انواع درب کابیت‌های زمینی، در کابین روشویی‌، کمد جاکفشی، باکس‌های زیر تخت و کابینت‌های باکسی و… مناسب است. همان‌طور که از نامش پیدا است مکانیزم جک پایین بازشو بر عکس مدل بالا باز شو است.

انواع جک کابینتی و هر آنچه باید در مورد آن بدانیدجک بازویی پایین باز شوجک کابینت لمپی

جک لمپ یا جک کابینت لمپی از دو قسمت بازو و پمپ ساخته شده است و می‌توان آن را در هر دو سمت کابینت یعنی در سمت راست یا چپ یونیت کابینت نصب کرد.، تفاوت این جک با چک پمپی در بازو و پمپ قوی جک کابینت لمپی است.

بازو این جک به پایه‌ای فلزی متصل است و با استفاده از دو پیچ رو بازوی جک به کابینت متصل می‌شود. همچنین پمپ جک نیز با کاوری مخصوص پوشانده شده است تا نمای ظاهری بهتری را برای کابینت ایجاد کند.

در صورت استفاده از جک لمپ در یونیت کابینت هنگام باز کردن درب کابینت درب به بالا حرکت می‌کند و ثابت می‌ماند. همچنین این جک آرام بند است. همچنین این جک محور مثبت و منفی‌ای برای رگلاژ کردن دارد تا با استفاده از آن سرعت بسته شدن درب به دلخواه تنظیم شود.


انواع جک کابینتی و هر آنچه باید در مورد آن بدانیدجک کابینت لمپی


همانطور که می‌دانید عمده مصرف جک در کابینت‌های آبچکان و کابین روشویی است. از آنجا که این بخش از کابینت‌ها به طور مداوم در معرض رطوبت هستند استفاده از یراق‌‌آلات با کیفیت نکته مهمی است که باید به آن توجه کنید. از طرفی ورق‌های مورد استفاده در این کابینت‌ها هم باید در برابر رطوبت مقاوم باشند پس استفاده از ورق فومیزه پی وی سی که ذاتا ضد آب هستند توصیه می‌شود.
برچسب‌ها

ارسال کننده محتوا


ارسال پیام